strona główna

numer 41

Szturmowiki - każdy inny  Inny element oznakowania to kolor kołpaków i końcówek stateczników pionowych. I tutaj też z pomocą przyszli strzelcy pokładowi wskazując jednogłośnie na kolory: żółty, czerwony i niebieski (dla każdej z trzech eskadr w pułku). Dokładna obserwacja zdjęć pozwala na dodanie czwartego koloru - białego (zdj. 6). Na tej samej fotografii widać inny ciekawy element oznakowania - jasny pas wzdłuż natarcia statecznika pionowego. Nie jest to efekt świetlny, takie pasy widać też na innych zdjęciach.
  Każdy samolot posiadał numer boczny malowany na stateczniku pionowym, lecz trudno przypisać właściwą numerację w konkretnych pułkach i eskadrach. Tutaj zeznania strzelców pokładowych mocno się różnią.
  W pułkach bojowych i w Zjednoczonej Wojskowej Szkole Lotniczej WP znajdowały się w opisywanym okresie Szturmowiki w wersji szkolnej - UIł-2. Malowaniem nie różniły się od bojowych braci, ale i one dostarczają ciekawych przykładów oznakowania. Najlepszym przykładem jest maszyna z 2. Eskadry Szkolnej sfotografowana na lotnisku Ogrodzienice we wrześniu 1945 r., z zamalowanymi gwiazdami i naniesionymi na nich tylko białymi polami szachownic (zdj. 7).wstecz